Bizi takip edin

Haber

Sur’daki katliam mekanlarının üzerine eğlence yerleri ve villalar yapılıyor

->

-> 1.548

Sûr’da önce katliam yapan devlet yıktığı yaktığı herşeyin üstüne eğlence yerleri, otel ve villa yaparak Sûrlulara yeni acılar yaşatıyor

Bakanlar Kurulu’nun “acele kamulaştırma” kararı sonrası neredeyse tamamı için yıkım kararı verilen Sûr’da, evlerin yıkımı sürüyor. Uzun süre yurttaşların direniş gösterdiği Alipaşa mahallesinde yıkılacak evlerin etrafının bariyerlerle çevrilmesi nedeniyle fiili bir yasak söz konusu. Ancak ev sahipleri, son ana kadar da evlerinden çıkmamaya kararlı. Evler bir bir yıkılırken, yıkılan evlerin yerine temeli atılan betonarme, yapma taşlardan yapıların inşaat çalışması da tüm hızıyla sürüyor. Yıllarca Sur halkının yaşam alanı olarak kullanılan mekânların üstüne butik otel ve villa olarak kullanılacak yapılar inşa ediliyor.

Yandaşlara parsel parsel satıyorlar

Yıkım için her yolu deneyen yetkililer, mahallenin elektrik ve suyunu kestikten sonra mahallenin etrafını bariyerlerle çevirerek, evini terk etmek istemeyenleri de baskı altına alıyor. Mahallede halen yaşamaya çalışanlar sık sık polis ve müteahhitlerin tehditleriyle karşı karşıya kalıyor. Toplam 54 villanın ve iki butik otelin yapıldığı yerlerin ise şimdiden yandaşlara verildiği iddia edildi.

HABER MERKEZİ