Bizi takip edin

Haber

Şahin Öner’i katleden polis ‘kasten öldürme’ suçundan yargılanacak

->

-> 368

Mahkemeler arasında yaşanan olumsuz yetki uyuşmazlığı nedeniyle dava dosyasını inceleyen İstinaf Mahkemesi, 15 Şubat protestolarına katılan Şahin Öner’i zırhlı araçla kasten ezerek katleden sürücü polis S.K.’nin ‘Kasten öldürme’ suçundan Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına karar verildi

Antep Bölge Adliye Mahkemesi 10. Ceza Dairesi, 10 Şubat 2013 tarihinde Diyarbakır merkez Yenişehir ilçesi Şehitlik semtinde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin yıldönümü olan 15 Şubat protestosunda Şahin Öner’i (19) ezerek öldüren zırhlı araç sürücüsü sanık polis S.K.’nin “kasten öldürme” suçundan Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına karar verdi. Mezopotamya Ajansı’nın geçtiği habere göre; Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, olaydan 4 yıl sonra hazırladığı iddianamede, Öner’i ezerek öldüren zırhlı araç sürücüsü polis S.K. hakkında “Taksirle ölüme neden olma” suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açmıştı. Diyarbakır 7. Asliye Ceza Mahkemesi, Haziran ayında görülen davanın ilk duruşmasında S.K’nin Öner’i kasıtlı bir şekilde öldürmeye yönelik hareket ettiği bu nedenle, “Taksirle öldürme” değil “Kasten öldürme” suçundan yargılanması gerektiğine karar vererek, dava dosyasını yetkisizlik kararıyla Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. “Görevsizlik” kararı ile gönderilen dosyayı inceleyen Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi ise, sanık polis S.K. ile Öner arasında daha önceye dayalı bir husumet bulunmadığı ve Öner’i “kasten öldürmediğini” ileri sürerek, sanığın “Kasten öldürme” değil “Taksirle öldürme” suçundan yargılanması gerektiğine karar verdi.

Kararı 10. Ceza Dairesi verdi

Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi, daha sonra yargılama konusunda mahkemeler arasında oluşan olumsuz görev uyuşmazlığının giderilmesi ve yargı yerinin belirlenmesi için dava dosyasını Antep Bölge Adliye Mahkemesi 10. Ceza Dairesi’ne gönderdi. Dava dosyası üzerinden yaptığı incelemenin ardından kararını veren 10. Ceza Dairesi, şu karara hükmetti: “İncelenen dosya içeriğine, sanığın üzerine atılın suçun niteliğine, iddianamede olayın anlatılış biçimine ve Diyarbakır 7. Asliye Ceza Mahkemesi kararındaki gerekçeye göre, yerinde görülmeyen Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 15/09/2017 gün ve 2017/403 esas 2017/360 karar sayılı görevsizlik kararının kaldırılmasına, dosyanın mahalline gönderilmesine kesin olmak üzere oy birliği ile karar verildi.”

İlk duruşma katlediği gün görülecek…

İstinaf Mahkemesi’nin kararıyla davaya bakmakla görevli olduğuna karar verilen Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, hazırladığı tensip zaptında davanın ilk duruşması olarak 15 Şubat 2018 tarihi olarak belirlemesi dikkat çekti. Ağır hapis cezasıyla yargılanacak olan sanık polis S.K’nin avukatı olmadığı için zorunlu olarak avukat tayin edilmesine karar veren mahkeme, Öner’i ezen zırhlı araçtaki görevli polisler ile diğer kişilerin duruşma günü tanık olarak ifadelerinin alınması için adreslerine duruşma gününü bildirir çağrı kâğıdı gönderilmesine karar verdi.

Aile ve İHD Diyarbakır Hukuk Komisyonu üyesi avukatlar, İstinaf Mahkemesi kararından sonra sanık polisin tutuklanması talebinde bulunacak.

Ne olmuştu?

Öner, Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesi Şehitlik semtinde 2013 yılında PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin yıldönümü protestosunda polisin müdahalesi sırasında zırhlı polis aracının altında kalarak yaşamını yitirmişti. Öner’in yaşamını yitirmesinin ardından dönemin Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, olaya ilişkin basına “Gösterici el yapımı düzeneklerle hazırlanmış bombayı, polis aracına attığı esnada elinde patlayarak öldü” açıklamasını yapmıştı. Ancak o dönem kapatılan Dicle Haber Ajansı’nda (DİHA) yayınlanan haberde, Öner’in cenazesinin vücut bütünlüğünün bozulmadığı ve cenazede ezilme izleri olduğu ortaya çıkmıştı. Adli Tıp Kurumu, dava dosyasında ve olay yeri incelemesinde Öner’in patlayıcı ile yaşamını yitirdiğine ilişki bir bulguya rastlanmadığına dair rapor hazırlamıştı. Olay yerinde ağır yaralanan Öner, hastane yerine, kimlik tespiti için zırhlı araçla götürüldüğü Şehitlik Polis Karakolu’nda 25 ila 35 dakika arasında bekletildikten sonra hastaneye götürüldüğü sırada yaşamını yitirmişti. Olaydan 4 yıl sonra hazırlanan iddianamede, sadece Öner’i ezerek öldüren zırhlı aracın sürücüsü polis S.K. hakkında “Taksirle ölüme neden olma” suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Ailesi, çocukları Öner’in ölümünde hizmet kusuru olduğu gerekçesiyle Emniyet Genel Müdürlüğü hakkında Diyarbakır 1. İdare Mahkemesi’ne açtığı davada mahkeme, Öner’in ölümünü trafik kazası olarak göstererek Öner’in “Kazada yüzde 50 kusurlu” olduğunu iddia etmiş, davalı idareye verilen maddi ve manevi tazminat cezasında yüzde 50 kusur indirimi yapmıştı.

Şahin ellerini kaldırdı araç geldi ezdi…

Diyarbakır 7. Asliye Ceza Mahkemesi, 29 Haziran 2017’de görülen ve görevsizlik kararı verilen davanın ilk duruşmasında tanık olarak dinlenen Levent Çartay, olay günü evinin balkonunda olduğunu belirterek, olay günü gördüklerini şöyle anlatmıştı: “Araç çok hızlı gidiyordu. Neredeyse karşı duvara çarpacaktı. Zırhlı araca 5 metre kadar uzaklıkta olan Şahin Öner, ellerini havaya kaldırarak, teslim olma pozisyonunda durdu. Bu sırada araç durabilirdi ama durmadı çocuğu ezdi. Araç hızını kesmeden çocuğun göğsüne çarptı. Yerde 5 metre kadar sürükledi. Araç durmadan gitti. Ardından başka bir zırhlı araç geldi. Yerde yatan Öner’in yanına gittiler. Araçtan inen polisler ona küfürler ederek, ‘Sen daha ölmedin mi’ dediklerini duydum. Polislerden biri amirini arayarak, elinde ses bombasının patladığını söyledi. Benim gördüğüm kadarıyla üzerinde materyal yoktu. Daha sonra yanında 5 dakika beklediler. Karşı binadan bir yurttaş bağırarak, ‘Daha ne bekliyorsunuz? Çocuğu hastaneye götürün’ dedi. Öner’in yanındaki polisler de ona ‘Gel sen götür’ diyerek, küfür ettiler. Daha sonra Öner’e tekme ve yumruk atıp küfürler ederek zırhlı araca bindirdiler. Öner’i aracın içine fırlattılar ve götürdüler.”

HABER MERKEZİ