Bizi takip edin

Haber

Kesintisiz Öcalan eylemi!

->

-> 371

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü, sağlık ve güvenliği için 23 Ekim’de 63 kurumun basın açıklamasıyla Fransa’nın Strasbourg kentinde bulunan İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) ve Avrupa konseyi (AK) önünde başlayan eylemin 53’üncü gününde yüzlerce kişinin katıldığı bir yürüyüş ve miting yapıldı

Sabah erken saatlerinde Almanya, İsviçre, Hollanda, Belçika ve Fransa’nın farklı kentlerinden yüzlerce kişi otobüs ve arabalarla Strasbourg’a geldi. Eylem yerinde gün boyu aktiviteler devam ederken, Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalist Grup üyeleri Josu Juaristi Arauz, Julie Ward, Miguel Urban Crespo ile AP Sol Grup eski başkanı Francis Wurtz eylemcileri ziyaret etti. Öcalan üzerindeki tecridi kınayan Avrupalı siyasetçiler, Kürt halkının kaygılarının giderilmesi için bir heyetin İmralı’ya gitmesi gerektiğini dile getirdi.

Öcalan lehine sloganlar

Öğleden sonra ise, yüzlerce kişi, nöbet eyleminin yapıldığı yerden CPT binası önüne kadar bir yürüyüş düzenledi. PKK bayrakları ve Öcalan’ın dev posterini taşıyan kitle sık sık, Öcalan lehine sloganlar attı, CPT ve AK’nin sessizliğine tepki gösterdi.

Kesintisiz eylem…

Kitle CPT önünde bir miting düzenledi. Mitingde konuşma yapan TJK-E aktivisti Nursel Kılıç, CPT ve AK’nin taleplerinin karşısında sessizliğini eleştirdi. “Bu eylem özellikle CPT’yi Öcalan konusunda duyarlı kılmak amacıyla yapıldı. Biz bir yıldan fazladır Öcalan’dan haber alamıyoruz. CPT’den bir heyetin İmralı’ya gitmesi talebiyle 53 gün boyunca çeşitli görüşmeler de yapıldı, biz bu duyarlılığın oluşmasını umuyoruz” diyen Kılıç, bu görüşmeler sonucunda Avrupalı kurumların kendilerinin kaygılarını gidermediğini de sözlerine ekledi. CPT’nin İmralı’ya gitmek zorunda olduğunu da dile getiren Kılıç, bundan sonraki süreçte yapacakları eylemlere ilişkin de şunları söyledi: “53 günlük eylemin ardından yöntemimizi değiştiriyor, Öcalan’a özgürlük eylemlerini Avrupa’nın her tarafına yayıyoruz. Eylemlerimiz, Öcalan özgürleşene kadar kesintisiz olarak devam edecektir.”

CPT görüşene kadar eylemdeyiz

CPT ve AK’nin iki yüzlülük içerisinde olduğuna dikkat çeken KCDK-E Eş Başkanı Yüksel Koç da şunları belirtti: “Yaptığımız görüşmelerde bize somut bilgi vermediler. Biz de CPT görüşme yapana kadar bütün alanlarda eylemde olacağız.”

Avrupa bu sessizliğe artık son vermeli

Komünist Partisi adına Yasmina Chadli de yaptığı konuşmada Kürtlerle dayanışma mesajı verdi. Chadli, parti olarak Öcalan’ın üzerindeki tecridi kınayarak, yapılanlarının kabul edilemeyeceğini belirtti. Chadli, “Öcalan ve Kürtler özgürlüğüne kavuşması gerekiyor. Avrupa kurumları artık bu sessizliğe son vermeliler” çağrısında bulundu. Alsace Kürt Dostluk Komitesi adına Jacqueline Hunertelen de Avrupa devletlerine tepkisini dile getirdi. Gün boyu birçok kurum ve kuruluş temsilcilerinin ziyaret ettiği eylemde Koma Berxwedan üyeleri de yerlerini aldı.

HABER MERKEZİ