Bizi takip edin

Haber

‘Cenevre 8 başarız oldu’: Kürtler yoksa çözüm yok!

->

-> 2.668

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Cenevre’de 28 Kasım’da başlayan Suriye konulu Cenevre 8 görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlandığını açıkladı

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, İsviçre’nin Cenevre kentinde 28 Kasım’da başlayan Suriye konulu Cenevre 8 görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlandığını açıkladı. Bugün bir basın toplantısı yapan Steffan de Mistura, Suriye hükümetini görüşmeleri konusunda daha da motive edecek yeni fikirlerle önümüzdeki ay tekrar yeni oturumların olabileceğini söyledi. 

‘Amacımız kalıcı çözüm’

De Mistura elinde BM tarafından hazırlanmış Suriye’nin aktüel halini gösteren bir harita göstererek , “Suriye bu halde. Bu üzücü. Tekrar birleşik bir Suriye olmasını istiyorsak bu görüşmelerin devam etmesi gerekiyor” dedi. De Mistura Cenevre görüşmelerinin etkisiz olduğu yönündeki görüşlerin dile getirildiğini belirten bir gazeteciye, görüşmelerin nerede olduğunun çok önemli olmadığını, amaçlarının meseleye kalıcı bir çözüm bulunması olduğunu söyledi. DAİŞ’in elindeki topraklarının neredeyse tamamının alındığını kaydeden De Mistura, “Savaşı kazanabilirsiniz ama önemli olan barışı kazanmak” dedi.

SDG’ye kaçamak cevap

De Mistura, bir gazetecinin Suriye Demokratik Güçleri’ni (SDG) kastederek Kürtlerin neden görüşmelerde yer almadığı şeklindeki sorusuna “Kürtler de var” diyerek geçiştirdi. BM öncülüğünde yapılan görüşmelere Kuzey Suriye Federasyonu temsilcileri Türkiye’nin anti-Kürt dayatmaları nedeniyle davet edilmemişti.

 

HABER MERKEZİ