Bizi takip edin

Haber

Roboskili ailelerden Meclis Başkanlığı’na: Bu tarifsiz acımızı nasıl ifade etmemizi istersiniz!

->

-> 319

Adalet arayışlarının 311’inci haftasında bir araya gelen Roboskililer, katliamının tüm boyutlarıyla araştırılması için verilen önergeyi ‘kaba’ ve ‘yaralayıcı’ bularak iade eden Meclis Başkanlığı’na, ‘Bu tarifsiz acıyı nasıl ifade etmemizi istersiniz?’ diye sordu

Şirnex’in (Şırnak) Qilaban (Uludere) ilçesine bağlı Roboski köyünde, 28 Aralık 2011 tarihinde savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 34 yakını kaybeden aileler, adalet arayışlarının 311’inci haftasında yakınlarının mezarı başında bir araya geldi. “Roboski için adalet için failler yargılansın” pankartını açan aileler adına Veli Encu açıklama yaptı.

‘Katliam değil de nedir?’

Katliamın yaklaşan 6’ıncı yıldönümünü hatırlatan Encu, faillerin halen bulunmadığına işaret etti. Katliamın tüm boyutlarıyla araştırılması için geçtiğimiz günlerde HDP Şirnex vekili Aycan İrmez tarafından verilen önergeyi “kaba” ve “yaralayıcı” bularak iade eden Meclis Başkanlığı’na tepki gösteren Encu, “Nazik devletimizin ‘nazik’ yöneticilerine buradan soruyoruz; Çoğunluğu çocuk 34 insan savaş uçaklarının yağdırdığı bombalar ile bedenleri paramparça edilmiş, hayatını kaybeden yakınlarımızın cansız bedenleri katır sırtında taşınmıştı. Yaşadığımız bu tarifsiz acıyı, felaketi ve tabloyu nasıl ifade etmemizi istersiniz? 34 insanın öldürülmesi katliam değil de nedir?” diye sordu.

Katliam olduğunu kabul edeceksiniz

Meclis’in Roboski’de yaşanan katliamın faillerinin yargılanması için aracı olması gerektiğini belirten Encu, şöyle dedi: “34 insanın ölümü suç olmuyor yaralayıcı olmuyor. Katliamı unutturma ve normalleştirme çabasını sürdüren devlet yetkilileri bu tutumdan vazgeçmelidir. Yaşanan katliamı kabul etmek zorundasınız.” Encu, katliamın 6’ıncı yıldönümü için yapılacak anmaya bütün gazeteci, yazar, aydın ve sivil toplum örgütü temsilcilerini davet etti.

HABER MERKEZİ