Bizi takip edin

Haber

Newroz’da katledilen Kemal Kurkut davası başladı…

->

-> 322

Amed’de Newroz günü üniversite öğrencisi Korkut’u katleden ve tutuksuz yargılanan polis memuru Y.Ş. ilk duruşması görülüyor

Amed’de 21 Mart günü düzenlenen Newroz kutlamasına katılmak üzere Malatya’dan kente gelen üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’u alanın girişinde kurulan kontrol noktasında gazetecilerin gözleri önünde öldüren polis memuru Y.Ş. hakkında “olası kastla insan öldürme” suçundan müebbet hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşması bugün Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Duruşmanın başlaması öncesinde adliyenin çevresinde çok sayıda TOMA, akrep ve kirpi tipi zırhlı araç konuşlandırılırken, yer yer ağır silahlı polislerin adliye çevresinde devriye gezmesi dikkat çekti.

Duruşmayı Kurkut’un Malatya’dan gelen ailesi, DTK Eşbaşkanı Bedran Öztürk, HDP vekilleri Ayşe Acar Başaran ve Dilek Öcalan, TJA Aktivisti Ayla Akat Ata, HDP Diyarbakır il eşbaşkanları ve yöneticiler, çok sayıda kişi ve gazeteci takip ediyor.

Anne Kurkut: Ne istediler Kemalim’den

Duruşma öncesi zor anlar yaşayan Kurkut’un annesi Secan Kurkut, “adalet” talebiyle geldiği Diyarbakır Adliyesi önünde “Gençler ölmesin” diyerek gözyaşlarına hakim olamadı. “Ne istediler Kemal’imden” diyen anne Secan Kurkut, sanık polisin en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi. Kurkut’un ağabeyi Cihan Kurkut ise, başka Kemallerin ölmemesi için davanın takipçisi olacaklarını vurgulayarak, “Bu ülke çok acılar yaşadı. Ceylanlar, Berkinler, Kemaller ölmesin diye adalet peşindeyiz. Bugün bu Adliye’den adalet talep ediyoruz; ama bu talebimizin yerine geleceğine pek inanmıyoruz” dedi.

Anne ‘zalimler’ diye göz yaşlarına boğuldu…

Duruşmadan önce Evrim Alataş Bulvarı’na giden anne Kurkut, kardeşleri ve yakınları Newroz Parkı girişindeki olay yerini ilk kez gördü. Anne, “Şehit düştüğün yer, kanın döküldüğü yer burası mı? Kurban olurum güzel oğlum. Bilmiyor musun onlar zalimdir” diyerek gözyaşı döktü.

HABER MERKEZİ