Bizi takip edin

Haber

Bütçe’de kadın yok savaş var…

->

-> 380

Meclis’te, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçesi üzerine söz alan HDP Grup Başkanvekili Kerestecioğlu, ‘Bütçeye de açıkça yansımış ki Hükümet kadınlar için değil, savaş için çalışıyor’ dedi. Kerestecioğlu, ‘Kürdistan’ tartışmasına ilişkin de, ‘Bir ülkeyi bölecek olan tarihi ve coğrafi tanımlar değil, şiddet ve ayrımcılıktır’ dedi

Meclis Genel Kurulu’nda 2018 merkezi bütçesi bugün Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Rekabet Kurumu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü, Millî Savunma Bakanlığı ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı bütçesi görüşmeleriyle devam ediyor.

4 milyon kadın kayıt dışı çalışıyor

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu ise, konuşmasında “Şu an da Türkiye, 81 kadın vekille, 186 ülke arasında 132. sırada yer almakta. 4 vekilimizin vekilliğinin düşürülmesiyle sanıyoruz ki, dibi görmeye az kaldı. Çalışma yaşındaki kadınların yalnızca yüzde 34.3’ü bir işte çalışıyor veya iş arıyor. 4 milyon kadın hiçbir sosyal güvencesi olmadan kayıt dışı çalışıyor” dedi.

AKP kadın erkek eşitliğine inanmıyor

AKP’nin iktidara geldiği ilk gün de kadın erkek eşitliğine inanan bir parti olmadığını kaydeden Kerestecioğlu, “Kadın ve Aileden Sorumlu Bakanlık’tan kadının adının Erdoğan’ın talimatıyla silinmesi bunun açık bir göstergesidir. Bu dönemin farkı, hükümetin artık demokrasinin asgari standartlarından olan toplumsal hareketlerle ve hak temelli kurumlarla ilişkileri tamamen yok etmesidir. Bırakın ilişki kurmayı, KHK’larla bu kurumların kapatıldığı bir dönem yaşıyoruz” diye konuştu.

Bütçede kadın yok

KHK ile kapatılan kadın derneklerini hatırlatan Kerestecioğlu, şöyle devam etti: “Bizler ilk günden beri sokağın, kadın hareketinin sözünü bu Meclis’e taşımaya çalıştık. Gültan Kışanak ve daha pek çok Belediye Başkanı, Türkiye’de ilk defa Kadın Daire Başkanlıkları kurdu. Kadınlar için önemli bir bütçe ayırdı, özel programlar oluşturdular. Fakat Eş Genel Başkanımız Figen Yüksekdağ dahil olmak üzere 5 kadın vekilimiz ve 27 kadın belediye eş başkanımız, binlerce kadın üyemiz bugün hapiste. 97 kadın belediye eş başkanımız görevden alındı. Bugün onların bu sıralarda kadınların bütçeye ilişkin sözlerini dile getirmeleri gerekirdi. Fakat ne yazık ki bütçeye de açıkça yansımış ki hükümet kadınlar için değil; savaş için çalışıyor.”

Kadın Bakanlığına ihtiyaç var

Kadınların sorunlarını çözmesi için Kadın Bakanlığı önerisinde bulunan Kerestecioğlu, “Kadınlar, toplumu ikiye bölen, medeni haklarını tehdit eden müftülük nikahı gibi kanun değişiklikleri istemiyorlar. Kadınlar, çocuk bakımının, yaşlı bakımının sırtlarında olmasını istemiyorlar. Bakanlığınızın her mahalleye kreş açmasını, yaşlı bakım evlerinin yaygınlaşmasını istiyorlar. Bugün, kadınların erkek egemenliğinden kaynaklı sorunlarını çözme iradesi gösteren bir Kadın Bakanlığı’na her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var.” dedi.

‘Ülkeyi tanımlar değil ayrımcılık böler’

Dünkü görüşmeler sırasında yaşanan “Kürdistan” tartışmasına da değinen Kerestecioğlu, “1936 yılında, yani Ayşe Nur Bahçekapılı’nın Meclis’te Başkanlık yaptığı günden 81 yıl önce Meclis Başkanlığı yapan Abdulhalik Renda, Bitlis mebusları tarafından verilen tahriri okurken Kürdistan kelimesini kullandığında Türkiye bölünmemişti; Atatürk, ölmeden iki yıl önce, 1936 yılında teşkilat ve hükümet hakkında verdiği teklifi konuşurken ‘Pek doğru, İngiliz’den bahsetmek istemediğim için bu noktayı dercetmedim, efendim. Hakikaten İngilizler daha evvel bütün Kürdistan’ı iğfal etmek, Türk vesaire dindaşlardan ayırmak için tasavvur…’ diye devam eden konuşmasını yaptığında Türkiye bölünmedi, yine 24 Mart 1919’da, Savaş İşleri Bakanlığı’na gönderdiği mektupta, ‘Benim Anafartalar’da, Kürdistan’da, Suriye’de, başlarında bulunmaktan kıvanç duyduğum kahraman ordular, haydutların değil, Osmanlı ulusunun namuslu çocuklarından kurulmuştur’ dediğinde de bölünmedi. Ve AKP Başkanı Erdoğan, bu konuşmaların birçoğunu kaynak göstererek ‘Kürdistan kelimesini kullanan zamanın mebusları da mı bölücüydü?’ derken de bölünmedi. Bugün bu ülkenin bölünmesini isteyen tek bir kişi yok bu Meclis’te. Bir ülkeyi bölecek olan tarihi ve coğrafi tanımlar, aidiyetler ve kimlikler değil; şiddettir ve ayrımcılıktır.” değerlendirmesinde bulundu.

‘Silahlanma için değil, sosyal haklar için bütçe’

Öte yandan Sosyal Haklar Derneği Adana Temsilciliği adına Meclis’te görüşülen bütçe görüşmelerine ilişkin açıklama yapan Tufan Ünlüeser, bütçe görüşmelerinin ülkede yaşayan 80 milyonu ilgilendirdiğini belirterek, 2018 bütçesinde dolaylı vergilerin toplam vergi gelirlerine oranının yüzde 66 olduğunu ve toplanacak vergilerin üçte ikisini çalışanlar ve halkın ödeyeceğini söyledi. Ünlüeser, “Silahlanma için değil, sosyal haklar için bütçe” diyerek gelir dağılımındaki büyük adaletsizliği giderici bir bütçenin hazırlanmasını istedi.

HABER MERKEZİ