Bizi takip edin

Haber

Aladağ katliamının üstü ‘al gülüm ver gülüm’ mantığıyla örtülemez

->

-> 284

11’i ögrenci 12 kişinin yaşamını yitirdiği Aladağ’da yurt yangınına ilişkin görülen davanın son duruşmasını değerlendiren SHD’li avukat Ömer Gökhan Çelik, ‘Bu davada kamu görevlileri ile cemaat üyeleri arasında, ‘Al gülüm ver gülüm. Al takke ver külah’ mantığı işletiliyor’ dedi

Adana’nın Aladağ ilçesinde 11’i öğrenci 12 kişinin yaşamını yitirdiği, 24 çocuğun da yaralandığı Aladağ yurt faciasıyla ilgili ihmali olan kamu görevlilerinin davasının birleştirilmesinden sonra ilk duruşma 11 Aralık’ta görüldü. Kozan Ağır Ceza Mahkemesi’nde 6’sı tutuklu 5’i kamu görevlisi 14 kişinin yargılandığı davanın duruşmasını değerlendiren Sosyal Haklar Derneği üyesi ve mağdur ailelerin avukatı Can Atalay, yurdu denetleyen denetçilerin yurttaki eksiklikleri görmesine rağmen bu durumu kayıt altına almadıklarını söyledi.


Sorumluluktan kaçıyorlar

Yurdu denetleyen kamu görevlilerinin yangınla ilgili eğitim almadıklarını hatırlatan Av. Çelik ise denetime giden eğitimcilerin yangınla ilgili bilgilerinin olması gerektiğine değinerek, “Hepimiz iyi biliriz ki temel eğitimde sivil savunma ve yangınla ilgili eğitim alınır. Doğru veya yanlış eğitim verilir. Sanıkların, ‘biz eğitim almadık. Lastik kapı uygun mu değil mi bilmiyorum’ gibi savunmaları oldu. Bunun için eğitim almaya gerek yoktur. Tutmak zorunda oldukları 45 maddelik tutanak, orada yangınla ilgili önlemler alınmış mı kısmı herhangi bir teknik bilgi gerektirmemektedir. Sanıkların “Ben denetim yaptım. Amirime bildirdim. Ben sorumluluğumu yerine getirdim” diyerek, sorumluk ve yükümlülükten kaçıyorlar. Yangından yurt, dernek ve kamu görevlileri sorumludur. Bu davada kamu görevlileri ile cemaat üyeleri arasında, ‘Al gülüm ver gülüm. Al takke ver külah’ mantığı işletiliyor. ‘Benim sorumluluğum yok. Benim inisiyatifim yok’ diyerek olaydaki kusurlarını örtemezler” dedi.

HABER MERKEZİ