Bizi takip edin

Rojava

DAİŞ’e koridor ve ikamet

->

-> 44

Türkiye’de yapılan araştırmalara göre Türkiye’de DAİŞ zihniyetine sempati artarken, kaybettiği kentlerden kaçan DAİŞ’lilere Türkiye konsoloslukları Afganistan üstünden koridor açtı. Dîlok’ta da ikamet sağladı

Kobanê’de yenildikten sonra işgal ettikleri toprakları peşpeşe kaybeden, moral olarak da çöken DAİŞ’in valilerinin de aralarında olduğu üst düzey 5 yetkilisinin Dîlok’a (Antep) yerleştirildiği iddia edildi. DAİŞ’liler için Afganistan’daki Türkiye temsilciliklerinden Avrupa’ya bir koridor açıldığı da ileri sürüldü.

Minbîc, Rakka, Dêra Zor, Musul, Tel Afer, Hawîce gibi yerlerde bozguna uğrayan DAİŞ, Kobanê yenilgisinden beri, elindeki toprakların yüzde 96’sını yitirdi. DAİŞ’in lider kadrolarının bir dönem Kürt kazanımlarını yok etmek için palazlandırıldıkları ülkelere dönmeye başladığı kaydediliyor.

Özelikle başkenti ilan ettiği, psikolojik ve ideolojik beslenme alanı yaptığı Rakka’da ağır yenilgi yaşayan DAİŞ’in, 900 üyesinin hiçbir engele takılmadan Dîlok-Kilis sınırından Türkiye’ye giriş yaptığı belirtiliyor. Akdeniz, Yunanistan hattı konusunda sıkıştırılan Türkiye’nin, gelen DAİŞ’liler için Afganistan üzerinden Avrupa ve dünya ülkelerine yeni bir hat açtığı, Afganistan’da eğitilen DAİŞ’lilerin Avrupa ülkelerine nakledildikleri iddia edildi. Afganistan’daki Türkiye temsilcilikleri üzerinden 18 DAİŞ’linin Türkiye pasaportuyla Almanya, Fransa ve Avusturya’ya gönderildiği öne sürüldü.

Dîlok başta olmak üzere, sınırda bulunan kentlere hücreler biçiminde yerleştirildikleri belirtilen DAİŞ’lilerin de Avrupa ve Rojava’ya geçirilmek üzere bekletildiği iddia edildi. Türkiye istihbaratı tarafından kurulduğu iddia edilen kurye şebekesinin üyesi A.S. (37) ve H.N. (43) adlı şahıslar, bu hatlarda sadece insan kaçakçılığının değil uyuşturucu ticaretinin de yapıldığın kaydetti.
Dîlok’a dönen DAİŞ üyelerine ait birçok hücre evinin bulunduğu ve bu evlerde üst düzey lider kadrolarının olduğu ileri sürüldü.

Kimler var?
Diîok’ta bulunan DAİŞ’in üst düzey 5 ismi ve görevleri şöyle:
1- Muhemed Hamid Eldilêmî
Kod isim: Ebu Hicar Elesafî
DAİŞ’te yaptığı görev: Propaganda ve örgütlemeden sorumlu
2- Ahmed Ebdulqadir Elceza
Kod isim: Ebu Mîsera
Görevi: Bağdat Valisi
3- Idnan Letîf Hemîd El Siwêdawî
Kod isim: Ebu Muhened
Görevi: Anbar Valisi
Eski görevi: Irak Ordusu subayı
4- Niêma Ebul Nayif El Cibûrî
Kod isim: Ebu Fatima
Görevi: Kerkük Valisi
5- Ridwan Talib Hissên Ismaîl El hemdûnî
Kod isim: Ebu Cernaz
Görevi: Suriye-Irak sınır sorumlusu

Erdoğan Altan/Qamişlo-MA